A process has inputs of 50,000 kg of raw materials costing $50,000 and conversion costs of $75,000. Losses during the process were 8,000 kg. Normal loss is 20%. What is the cost per kg of output?
A. $1.25
B. $2.08
C. $2.98
D. $3.13
Which of the following is a by-product?
A. Sawdust
B. Grain
C. Petrol
D. Timber
Which TWO of the following are assumptions that are made when undertaking CVP analysis?
A. Selling price is constant
B. Variable costs are constant
C. You can hold inventory of variable amounts
D. Market research has determined demand
A business sells product A. The fixed costs of the business are $175,000. The contribution per unit of product A is $15. The business requires a profit of $50,000. How many units does the business need to sell?
A. 3,333 units
B. 15,000 units
C. 11,667 units
D. 12,500 units