题目内容

For most people Britain"s bouncing economy, now growing at its fastest for three years, is cause for cheer. Not,【C1】______for those who manage the country"s electricity power system. For them【C2】______growth means faster progress towards a critical situation. Ofgem, the energy regulator, has long【C3】______that the margin between peak electricity demand and【C4】______supply is falling. In June it said the margin would【C5】______from 14% in 2014 to just 4% in the winter of 2018, increasing the risk of blackouts【C6】______the weather turn cold or a power station or two【C7】______ . Since that report Britain"s economy has grown fast. Ofgem"s assessment【C8】______that Britain would grow by about 1.6% in 2017. The Bank of England now【C9】______2.8% growth. This will【C10】______consumption. Over the past decade an increase in peak electricity demand of 0.5% 【C11】______each additional percentage point of economic growth. John Feddersen of Aurora Energy Research thinks the capacity margin will therefore【C12】______to 2.6% by 2018 unless action is taken. That【C13】______into a one-in-seven chance of shortages, up from the one-in-twelve chance【C14】______was thought most likely last summer. Falling coal prices have kept Britain"s coal-fired power stations running at full【C15】______. That means many will have to close sooner than was【C16】______because European environmental laws【C17】______the total number of operating hours left to them. At the same time cheap coal has made electricity from gas uncompetitive, 【C18】______operators to put some gas-fired plants into long-term【C19】______. Renewable capacity cannot yet make up the【C20】______. 【C19】

A. operation
B. service
C. storage
D. practice

查看答案
更多问题

碘解磷定治疗有机磷酸酯中毒的主要机制是

A. 与乙酰胆碱结合,阻止其过度作用
B. 解除支气管平滑肌痉挛
C. 竞争性与M受体结合,对抗M样症状
D. 与磷酰化胆碱酯酶中的磷酰基结合,使胆碱酯酶复活
E. 增加迷走神经张力,使心跳减慢

Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a healthy diet. "For many low-income families, an【C1】______$1.50 daily is quite a lot," says Mayuree Rao, "It【C2】______to about $550 more per year per person, and that could be a real【C3】______to healthy eating." Rao and her colleagues reached their【C4】______after analysing 27 studies from 10 high-income countries, comparing price【C5】______for healthy versus unhealthy ingredients and diets.【C6】______, one study compared the cost of a diet rich in fruit and vegetables versus one that was【C7】______in them. Another compared prices of【C8】______healthy and less healthy items, such as wholegrain versus white bread. Individual items were【C9】______matched in price. Meats【C10】______the largest difference: healthier options cost an average of 29 cents per serving more than unhealthy options. 【C11】______this, comparisons of whole diets showed that healthier diets cost averagely $1.48 more per day. This shows that comparisons based on single ingredients don"t tell the full【C12】______. "It tells us that,【C13】______, it doesn"t cost more to eat healthier based on one nutrient," says Rao. "But there"s growing evidence that the【C14】______of foods in your diet【C15】______your disease risk more than any single nutrient, so we think our【C16】______finding that healthier diets cost about $1.50 more has the most public health【C17】______." As to why healthier food has become more【C18】______Rao says that it may be because the food industry organizes itself and the types of food it produces to【C19】______its own economies of scale, 【C20】______than what"s best for consumers. 【C20】

A. more
B. rather
C. better
D. faster

Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a healthy diet. "For many low-income families, an【C1】______$1.50 daily is quite a lot," says Mayuree Rao, "It【C2】______to about $550 more per year per person, and that could be a real【C3】______to healthy eating." Rao and her colleagues reached their【C4】______after analysing 27 studies from 10 high-income countries, comparing price【C5】______for healthy versus unhealthy ingredients and diets.【C6】______, one study compared the cost of a diet rich in fruit and vegetables versus one that was【C7】______in them. Another compared prices of【C8】______healthy and less healthy items, such as wholegrain versus white bread. Individual items were【C9】______matched in price. Meats【C10】______the largest difference: healthier options cost an average of 29 cents per serving more than unhealthy options. 【C11】______this, comparisons of whole diets showed that healthier diets cost averagely $1.48 more per day. This shows that comparisons based on single ingredients don"t tell the full【C12】______. "It tells us that,【C13】______, it doesn"t cost more to eat healthier based on one nutrient," says Rao. "But there"s growing evidence that the【C14】______of foods in your diet【C15】______your disease risk more than any single nutrient, so we think our【C16】______finding that healthier diets cost about $1.50 more has the most public health【C17】______." As to why healthier food has become more【C18】______Rao says that it may be because the food industry organizes itself and the types of food it produces to【C19】______its own economies of scale, 【C20】______than what"s best for consumers. 【C16】

A. additional
B. central
C. obvious
D. cautious

Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a healthy diet. "For many low-income families, an【C1】______$1.50 daily is quite a lot," says Mayuree Rao, "It【C2】______to about $550 more per year per person, and that could be a real【C3】______to healthy eating." Rao and her colleagues reached their【C4】______after analysing 27 studies from 10 high-income countries, comparing price【C5】______for healthy versus unhealthy ingredients and diets.【C6】______, one study compared the cost of a diet rich in fruit and vegetables versus one that was【C7】______in them. Another compared prices of【C8】______healthy and less healthy items, such as wholegrain versus white bread. Individual items were【C9】______matched in price. Meats【C10】______the largest difference: healthier options cost an average of 29 cents per serving more than unhealthy options. 【C11】______this, comparisons of whole diets showed that healthier diets cost averagely $1.48 more per day. This shows that comparisons based on single ingredients don"t tell the full【C12】______. "It tells us that,【C13】______, it doesn"t cost more to eat healthier based on one nutrient," says Rao. "But there"s growing evidence that the【C14】______of foods in your diet【C15】______your disease risk more than any single nutrient, so we think our【C16】______finding that healthier diets cost about $1.50 more has the most public health【C17】______." As to why healthier food has become more【C18】______Rao says that it may be because the food industry organizes itself and the types of food it produces to【C19】______its own economies of scale, 【C20】______than what"s best for consumers. 【C13】

A. on occasion
B. in detail
C. on average
D. in addition

答案查题题库