题目内容

Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $85 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. How many units must be sold each month to earn a monthly operating income of $8,000? ( )

A. 971.
B. 1,442
C. 122,500.
D. 353

查看答案
更多问题

Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $85 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What will be the monthly margin of safety (in dollars) if 1,800 units are sold each month? ( )

A. $82,500.
B. $70,500.
C. $12,000.
D. $16,500.

Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $85 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What will be Mitchell's monthly operating income if 1,800 units are sold each month? ( )

A. $153,000.
B. $136,500.
C. $30,600.
D. $14,100.

John Boyd Corporation manufactures and sells 1,000 tractors each month. The primary component in each tractor is the motor. John Boyd has the monthly capacity to produce 1,300 motors. The variable costs associated with manufacturing each motor are shown below: direct materials per unit is $24, direct labor per unit is $16,variable overhead per unit is $29,Fixed manufacturing overhead per month (for up to 1,300 units of production) averages $27,000. Joan Reid, Inc. has offered to purchase 200 motors from John Boyd per month to be used in its own outboard motors. If Joan Reid's order is rejected, what will be John Boyd 's average unit cost of manufacturing each motor? ( )

A. $68.
B. $70.
C. $96.
D. $69

John Boyd Corporation manufactures and sells 1,000 tractors each month. The primary component in each tractor is the motor. John Boyd has the monthly capacity to produce 1,300 motors. The variable costs associated with manufacturing each motor are shown below: direct materials per unit is $24, direct labor per unit is $16,variable overhead per unit is $29,Fixed manufacturing overhead per month (for up to 1,300 units of production) averages $27,000. Joan Reid, Inc. has offered to purchase 200 motors from John Boyd per month to be used in its own outboard motors. What is the incremental cost of producing each additional motor? ( )

A. $29.
B. $69.
C. $95.
D. $119

答案查题题库